Hamam Adabı

Hamama gelen ziyaretçi, öncelikle hamam meydanında karşılanır. Yanaşma(oda görevlisi) tarafından karşılanan ziyaretçiye kullanacağı oda gösterilir. Oda içerisinde ziyaretçinin kullanacağı peştamal ve terlik bulunmaktadır. Ziyaretçi soyunup peştemalini giydikten sonra hamam meydanına gelir. Burada kendisine servis edecek kesesi tarafından karşılanır. Keseci ziyaretçiye, göbektaşında üzerinde peştamal serili yerini hazırlar. Ziyaretçi ister gösterilen yerde ister saunalarda 15 dakika terleyerek kendisini keseye hazırlar. Bundan sonra keseci tarafından kurnaya alınarak, önce kese daha sonra da köpük banyosu yaptırılan ziyaretçi masaj için göbektaşına yatırılır. Hizmeti yapılan ziyaretçi bundan sonra serbesttir. Çıkmak isteyen ziyaretçi eyvanlarda asılı olan çıkmayı duşlarda değiştirerek hamama meydanına geçer. Oda görevlisi çıkan ziyaretçiyi meydanda kurulayarak havlu servisi yapar.

Ziyaretçi, odasında veya hamam meydanında kaldığı15 dakika süresince normal vücut sıcaklığına yeniden kavuşuncaya kadar kendisine ikram edilen sıcak veya soğuk içeceklerle rahatlar.

Odasında giyinen ziyaretçi çıkışta ödeme yapar.


Hamam Kültürü

Hamamın tarihi Romalılara kadar uzanır. Vezüv yanardağının patlamasından sonra küller altında kalan Pompeii şehrinde yapılan kazılar, Romalılar'ın kullandıkları hamamları ortaya çıkarmıştır. Bu hamamların yalnız temizlik için değil, zevk ve eğlence için de yapıldığı anlaşılmaktadır. Romalılarda sınıf farkı olduğu için, hamamlarda kölelerle asillerin giriş kapıları ve yıkandıkları yerler ayrılmıştı.

Roma hamamlarında ayrıca buhar banyosu yeri, soğuk ve sıcak su havuzları da vardı. Osmanlılar, İstanbul'u maddi anlamda fethetmişler, ama Roma'dan devraldığı zengin mirasın etkilerini yansıtan Bizans da, diğer pek çok şeyi gibi, hamamlarıyla Osmanlıları fethetmiştir. İmparatorluğun en görkemli döneminde, şehrin her mahallesinde sıcak ve soğuk banyoları, çeşmeleri, kubbeli mermer odalarıyla, haftanın belirtili günlerinde de sadece kadınlara açık olan bir hamam mutlaka bulunurdu.

Hamamların Osmanlı Kültüründe bu denli önemli bir yer tutmasının en temel nedeni din'di. Kur'an'a göre temizlik dindarlığın önemli değil, "asli" bir parçasıydı. Bu mermer tapınaklar banyo, masaj ve sohbetten oluşan bir toplumsal yaşamın ortaya çıkmasını sağlıyordu. Arkadaşlık ve kısmet bulma arzusu da hamama gidilmesinde sağlık ve din kadar önemli yer tutardı. Zira, özellikle kapalı kapılar ardında yaşamını sürdürmek zorunda olan Osmanlı kadınının sosyalleşebildiği tek yer burasıydı. Varlıklı kadınlar bile evlerinde özel hamamları bulunmasına rağmen, haftada en az bir kez mahalle hamamına giderlerdi. Hamama, havlu, fırça, kına, sürme, bir kalıp Girit sabunu ve sedef kakmalı nalınlarıyla beraber ve hizmetkarlar eşliğinde gidilirdi. Bu törensel hazırlık, hamamda bir kaç saatin değil, neredeyse bir günün geçirilmesinden kaynaklanıyordu. Zaman içinde ise çok özel günlerin kutlandığı yerler hamamlar oldu. Bugün bile devam eden kadınlar için “gelin hamamı”, “loğusa hamamı”, “bebeğin kırk hamamı”, “adak hamamı”, “yas alma hamamı” erkeklerde ise “damat hamamı”, “sünnet hamamı”, “asker hamamı” ve “bayram hamamı” güncelliğini korumakta, Anadolu’nun neresine gitseniz, büyük şehirler dahil bir tören olarak yerine getirilmektedir.

Bin yıldır temizliğin, şifanın aynı zamanda eğlencenin ve sosyal paylaşımın önemli bir temsilcisi olan hamam geleneği Şengül Hamamı’nda günümüze uygun bir bakış açısıyla yeniden yorumlandı. Geçmişimize hizmet vermiş olan bu tarihi hamam, suyun arındırıcı gücünü geçmişten bugüne uzanan eşsiz bir atmosferde ziyaretçilerine sunuyor.

Tarihi yarımadada, Sultanahmet Cami ve Ayasofya Müzesinin tam ortasında yer alan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı; hamam, restoran ve kafe bölümleri ile üç dönümlük alana yayılmaktadır.


Hamam Bölümleri

Soğukluk

Soyunmalık olarak da adlandırılan bu mekanda, sizlere ait soyunup, giyinebileceğiniz ve dinlenebileceğiz özel odalar bulunmaktadır. Bu bölümde hamam sonrası keyifli sohbetler yapılabileceği gibi 26 devasa kubbesinin altında huzur dolu zamanlar geçirilebilir.

Ilıklık

Sıcaklık bölümünde terledikten sonra, kese servisinin yapıldığı alandır. Aynı bölümde tuvaletler ve kişisel temizliğinizi yapabileceğiniz bölüm de bulunmaktadır.

Sıcaklık

Ortada büyük bir göbek taşının, etrafında yıkanacağınız kurnaların ve halvetlerin olduğu bu bölümü “Sıcaklık” denir. Günümüzün buhar odası olarak sayılabilecek halvetlerin ortam sıcaklığı 45 dereceye kadar ulaşmaktadır. Göbek taşının üzerine uzanarak veya oturarak bir süre terlemenizi öneririz. Türk Hamamı’nın en karakteristik dakikalarıdır bunlar. Hamamızın olağanüstü kubbesinden yüzyıllardır süzülen ışıklar, buhar ve her bir hücrenizi yıkanmaya hazır hale getiren terleme işlemi sizi suya hazırlar. Artık yıkanmaya hazırsınız. . Kendini iyi hissetmek isteyen misafirler için eyvanlarının da bulunduğu sıcaklık bölümünde köpük masajı servisi sunulmaktadır.